ZSZ1 w Krakowie Nieoficjalne Forum Dyskusyjne

Nieoficjalne Forumu czniów oraz absolwentów ZSZ1 w Krakowie

Ogłoszenie

Forum jest prywatną własnością. Nikt mnie nie prosił o założenie tego forum zrobiłem go według własnego uznania, nie mam z tego żadnych profitów. Na forum zachowywana jest całkowita anonimowość więc można pisać co się chce i o kim się chce. Jeżeli ktoś ma propozycje odnośnie rozbudowy tego forum proszę się ze mną kontaktować lub pisać w odpowiednim dziale na forum. ///pozdro Admin


#1 2007-04-15 16:07:25

Sasni

http://zsz1.pun.pl/_fora/zsz1/gallery/2_1171897117.gif

4417891
Call me!
Skąd: Żydów
Zarejestrowany: 2006-09-16
Posty: 361
Punktów :   
WWW

Tango Sławomira Mrożka - opracowanie

Opracowanie Tanga Sławomira Mrożka – parabolicznej refleksji o skutkach rozpadu społecznego, zaniku tradycji i norm etycznych ukazane w formie dramatu rodzinnego (materiał na maturę rozszerzoną)

Postaci występujące w utworze:
Artur – młody student dwóch fakultetów (medycyny i filozofii),
jego rodzice Stomil i Eleonora oboje wyzwoleni z więzów tradycji.
Stomil – awangardowy artysta eksperymentator pozbawiony porządkującej idei i zasady.
Eleonora – kobieta wyzwolona z wszelkich ograniczeń, swój bunt wobec rzeczywistości demonstruje swobodą obyczajową i brakiem uczuć.
Babcia Eugenia nie dba o tradycję i morale rodziny, przyjmuje styl bycia i wysławiania się innych uczestników akcji.
Starszy Partner Eugeniusz, wuj Artura, zawsze dostosowany do sytuacji, staje obok tego, kto w danym momencie góruje nad resztą.
Ala – narzeczona Artura – młoda dziewczyna bezmyślnie poddająca się programowi domowego bezładu, ulegająca modelowi życia Eleonory.
Edek – niespokrewniony z rodziną, wywiera znaczący wpływ na ich zachowania; prostak nie ograniczony zasadami wychowania, imponuje prymitywnie rozumianą wolnością i w końcu wymusza na domownikach posłuszeństwo, uzyskując nad nimi władzę.

Dramat Mrożka to realizacja groteskowego obrazu skutków wszechogarniającej wolności, rozumianej jako odejście od wszelkich ustalonych norm i zasad. Obraz domu w akcie I i II to obraz bałaganu i abnegacji ponad wszelką miarę, wygląd postaci i wnętrza świadczy o zupełnym chaosie i odrzuceniu konwencji.

Wzmacnia to przekonanie dziwaczność ubioru i język postaci. Artur i jego próba przywrócenia wartości etycznych i obyczajowych ujawnia pozorność wolności wyznawanej przez domowników. Domaga się on Porządku świata, podkreśla, że sposób na życie wyznawany i praktykowany w rodzinie doprowadził do degradacji prawdziwych wartości. Artur podejmuje próbę odnowy moralnej trzy razy, kolejno w każdym akcie.

W pierwszym wydaje dyspozycje nakazowo-dystrykcyjne przypominające taki model wychowawczy, choć zastosowany wobec rodziców i babci. Romans Eleonory z Edkiem uświadamia mu nieskuteczność takiego systemu.

Próba podjęta w II akcie wiąże się z decyzją ślubu z Alą. Ma ona być demonstracją powrotu do tradycji wspartą namawianiem Stomila do krwawej rozprawy z kochankiem żony.

Trzeci akt rozgrywa się w uporządkowanym domu, Stomil zostaje wciśnięty w ciasny gorset po pradziadku, Ala godzi się na nowe zasady. Mimo groteskowej formuły w utworze znaleźć można cechy dramatu rodzinnego, w którym perypetie przezwycięża się postanowieniem ślubu.

Utwór zachowuje zasadę jedności miejsca i czasu. Ślub zostaje jednak odrzucony i to przez Artura, który w III akcie uzdrowienie świata widzi już nie w powrocie do starej formy, która nie stworzy [...] rzeczywistości, [...] nie zbawi świata, ale w znalezieniu odpowiedniej idei. Wygłasza mowę, w której podkreśla znaczenie władzy i to, że pragnie panować nad bliskimi. Wyznanie Ali, że zdradziła go z Edkiem powoduje, że zapada się w sobie, chce zabić rywala, ale ginie pod jego ciosami. Teraz przywództwo obejmuje Edek, a Eugeniusz staje się jego wiernym stronnikiem.

Absurd jest podstawą konstrukcyjną tego dramatu. Absurdalne są idee wolności lansowane przez domowników, absurdalne są także formy odnowy proponowane przez Artura. Nieoczekiwany jest kierunek odnowy będący formą zniewolenia i despotycznych rządów Edka, który na nowo wyzwoli dążenie do wyswobodzenia się z tych więzów.

Podążając za wywodem Małgorzaty Sugiery, przedstawiającej dzieje tanga w kulturze po pierwszej wojnie światowej, tytuł utworu może być kluczem do sformułowania intencji interpretatorskich tego dramatu. Tango jako taniec będący odmianą hiszpańskiej habanery dotarł do Europy i stał się tanecznym przebojem. Rzucił on wyzwanie towarzyskim konwencjom swoją zmysłowością, traktowaną nieraz jako przekroczenie granicy bezwstydu. W kwestii Stomila: Czy wiesz ile trzeba było mieć odwagi, żeby zatańczyć tango zawiera się ton niegdysiejszego wyzwania rzuconego hipokryzji, za którą ukrywano prawdę o ludzkiej naturze. Stąd prowadzi droga do wyzwolenia, które w karykaturalnej formie realizują domownicy. Eleonora wspomina, że Stomil „posiadł ją” w obecności rodziców, Stomil poprzez niechlujstwo ubioru i „eksperyment teatralny” demonstruje Wyzwolenie z więzów starej sztuki i starego życia [...] Życie w stwarzaniu wciąż poza granice, ruch i dążenie, poza formę, poza formę! Zerwanie z konwencją bohaterowie średniego pokolenia utożsamiają z wolnością, odrzucają zaskorupiałe okowy religii, moralności społeczeństwa, sztuki.

W didaskaliach znajdujemy wskazówki, by Edek tańczył z Eugeniuszem klasycznie, ze wszystkimi figurami świadomie przywołując obraz tańca z czasów, gdy bulwersował i przełamywał konwencje. Staje się to metaforycznym skrótem przemian obyczajowych i ideowych ostatniego wieku. Oderwanie się od tradycji, brak podstaw etycznych i religijnych, naruszenie więzi dezorganizują życie rodziny (społeczności), są źródłem słabości i nie są w stanie przeciwstawić się przemocy – prowadzą do klęski. Edek przywraca porządek w domu Stomila odbierając wolność i wymuszając posłuszeństwo. Głoszonych haseł nikt nie próbuje obronić.

materiał zaczerpnięty ze strony: http://www.maximus.pl/bw-3ci3etango3c2f … ie-16.html


Guest nie gap się tylko napisz posta... Pomóż w rozwoju forum
http://img238.imageshack.us/img238/1525/telekompromitacjakl5.gif

Offline

 
Powered by MyPagerank.Net

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rekrutsg.pun.pl akwa 80l obsada pejapiosenki psycholog o przerwie w zwiazku waga psa husky na miesiac